شناسه : 22257
دوشنبه, 07/01/1398 - 14:18
نویسنده : azgharbi23
بسیج مساجد ومحلات سپاه شهرستان خوی استان آ.غربی

انتخاب مسجد صاحب الزمان (عج) اسلام آباد خوی بعنوان مسجد برتر

شهرستان خوی با داشتن مساجد و امامزاده‌ها و حسینیه‌های تاریخی مشهور به شهر دارالمومنین می باشد ، که مسجد صاحب الزمان (عج) اسلام آباد شهرستان خوی یکی از مساجد فعال و الگو در زمینه تبلیغات دینی و فعالیت های فرهنگی و.. میباشد .در ادامه به تاریخچه و بخشی از فعالیت های مسجد مذکور پرداخته می شود .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج مساجد و محلات سپاه خوی ، شهرستان خوی  با داشتن مساجد و امامزاده‌ها و حسینیه‌های تاریخی مشهور به  شهر دارالمومنین می باشد ، که مسجد صاحب الزمان (عج) اسلام آباد شهرستان خوی یکی از مساجد فعال و الگو در زمینه تبلیغات دینی و فعالیت های فرهنگی و.. میباشد .در ادامه به تاریخچه و بخشی از فعالیت های مسجد مذکور پرداخته می شود .

مسجد صاحب‌الزمان (عج) اسلام آباد واقع در شهرستان دارالمؤمنین خوی، بلوار 22 بهمن کوی شهدای گمنام  در سال 1346 به همت خیرین نیک اندیش احداث و در سال 1381 شمسی تجدید بنا شده است.

روحانیونی که از ابتدای احداث این مسجد ارائه‌ی خدمت نموده‌اند عبارتند از:

حجت الاسلام شیخ حسین متولی که در بناء مسجد هم نقش مهمی داشتند. حجت‌الاسلام شیخ علی مهدوی حجت‌الاسلام و المسلمین شیخ عبدالصمد خلیل‌زاده (استاد سطوح عالیه حوزه‌های علمیه و از برجسته‌ترین شاگردان مراجع معظم تقلید که دارای اجازه‌نامه‌های متعدد علمی از مراجع تقلید می‌باشند. ناگفته نماند ایشان نماینده مراجع تقلید در شهرستان خوی می‌باشند. قابل ذکر است ایشان متجاوز از بیست و چند سال است که امام جماعت مسجد می‌باشند که دارای خدمات زیادی در سطح منطقه و مسجد می‌باشند از جمله تجدید بناء مسجد و تشکیل جلسات متعدد علمی، اخلاقی، مذهبی، ملی و ....)

هیئت امنایی که در این مسجد تلاش نموده‌اند عبارتند از:

مرحوم الیاس رحیمی-محمد عبدالحسین‌زاده و مرحوم عسگر سیاح و عده دیگر سپس با مرور زمان هیئت امنا یا به رحمت خدا رفتند و یا تعویض شده‌اند.

فعلاً کربلایی مصطفی خلیل‌زاده، حاج عبداله صادق‌جو، کربلایی محمدرضا کریم‌خواه، محمد پیربداقی و عباس محمدزاده هیئت امناء این مسجد می‌باشند.

پایگاه مقاومت بسیج شهدای گمنام در سال 1360 شمسی در این مسجد دایر شده است که فرماندهانی که در طول این سال‌ها بودند عبارتند از:

آقایان: عباس گلصنملو، ابدالی، مصطفی خلیل‌زاده، غلامرضا کریم‌خواه، جوانشیر مهدی‌زاده، زینال قاسم‌خانلو، عباس محمدزاده و مهدی سیستانی‌زاده‌اقدم.

و ضمناً پایگاه خواهران حضرت معصومه (س) نیز در این مسجد دایر است.

برنامه‌های مذهبی که در این مسجد برگزار می‌شوند عبارتند از:

هیئت عزاداران مهدیه هر هفته پنجشنبه‌ شب‌ها و مناسبت‌های مذهبی . جلسه قرائت حدیث شریف کساء هر هفته یکشنبه شب‌ها بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء. جلسه قرائت دعای توسل هر هفته سه‌شنبه شب‌ها بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء. جلسه قرائت دعای ندبه ویژه خواهران هر هفته صبح جمعه جلسه قرائت زیارت آل یاسین هر هفته جمعه شب‌ها بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء. هر ساله دو تا سه اتوبوس زائر از این مسجد به مشهد مقدس اعزام می‌شوند.

برنامه‌های علمی مسجد:

برگزاری منبر و تشکیل جلسات اخلاقی با سخنرانی امام جماعت محترم مسجد حجت‌الاسلام و المسلمین شیخ عبدالصمد خلیل‌زاده ( هر هفته پنجشنبه شب‌ها و مناسبت‌های مذهبی بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء) برگزاری حلقه‌های صالحین هر هفته روزهای زوج

شنبه‌ها به سرگروهی برادر محمد بهجت‌نیا (بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء)

دوشنبه‌ها به سرگروهی برادر حامد خلیل زاده (بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء)

چهارشنبه‌ها به سرگروهی برادر غلامرضا کریم‌خواه (بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء)

لازم به ذکر است این مسجد 2 سردار شهید (سردار شهید عبدالمجید سیستانی‌زاده – سردار شهید ناصر صفرزاده) و نزدیک به 30 شهید به انقلاب تقدیم نموده است. و زندگینامه 3 شهید (سردار شهید عبدالمجید سیستانی‌زاده – شهید عبدالعلی احمدی و شهید داود شهاب) توسط برادر عباس محمدزاده و بسیجیان این پایگاه به چاپ رسیده است.

 

انتهای پیام/

برچسب ها
0 دیدگاه

افزودن دیدگاه جدید