این مطلب ۴۲۹ بار خوانده شده
بسیج مساجد و محلات شهرستان ارومیه استان آ.غربی

مسجد حضرت قائم (عج) ارومیه

کلنگ احداث مسجد حضرت قائم (عج) ارومیه در سال ۱۳۷۲ شمسی به دست حضرت آیت الله قریشی (نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری) زده شد.
فارسی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج مساجد و محلات،

مسجد در اسلام از جایگاه رفیع و ویژه‌ای برخوردار است که رسول اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) از قول خداوند متعال می‌فرماید: «مساجد خانه‌های من در زمینند، همانگونه که ستارگان برای اهل زمین می‌درخشند، مساجد نیز برای اهل آسمان نورافشانی می‌کنند.»

مسجد اگرچه در اصل برای عبادت ساخته شده و سجده گاه مسلمانان برای خضوع و فروتنی به صورت انفرادی یا جماعت در برابر ذات اقدس اله به حساب می آید ولی نگرش اسلام به مسجد تنها نگرش به جایگاهی برای عبادت و اقامه نماز جماعت نیست بلکه مسجد در اسلام از زمان پیامبر همواره به عنوان یک پایگاه دینی و در برخی زمانها به عنوان پایگاه حکومت ، نقش آفرین بوده است .مسجد مهم ترین پایگاه عقیدتی، فکری و معنوی اسلامی و پیوسته کانون هدایت و مبارزه علیه کفر و الحاد و ملجأ و مأمن دلباختگان حق و فضیلت بوده است. مسجد که نخستین نهاد عینی تمدن اسلامی محسوب می شود از همان بدو تاسیس علاوه بر این که پایگاه دینی و معبد مسلمین به شمار می رفت، نخستین کانون فعالیتهای سیاسی، اجتماعی، علمی و فرهنگی مسلمین نیز بود و پایه های اساسی حکومت اسلامی در زمان پیامبر اکرم در این مکان استوار شد چرا که مقر حاکمیت پیامبر در آن قرار داشت و بعدها نیز اصول و مبانی دین اسلام از همین نهاد مقدس به مردم عرضه می شد. هدف اصلی این پژوهش بررسی جایگاه مسجد و کانون های فرهنگی در تمدن اسلامی می باشد. در مطلب زیر به معرفی و ارائه تاریخچه یکی از مساجد الگو شهرستان ارومیه به نام مسجد حضرت قائم (عج) می پردازیم.

 

این مسجد در قسمت جنوب شرقی ارومیه بلوار والفجر یک در انتهای خیابان فرهنگ قرار گرفته است.

کلنگ احداث مسجد حضرت قائم (عج) ارومیه در سال ۱۳۷۲ شمسی به دست حضرت آیت الله قریشی (نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری) زده شد. و هم اکنون یکی از مسجدهای فعال شهر ارومیه میباشد.

در مسجد حضرت قائم ارومیه دو پایگاه بسیج برادران و خواهران وجود دارد به نام های پایگاه مقاومت مرصاد و پایگاه مقاومت حضرت قائم(عج).

از جمله فعالیتهای مسجد حضرت قائم عبارتند از:

نماز جماعت صبح – ظهر – عصر – مغرب – عشاء مجلس تحریم مراسم ادعیه و مناجات مراسم های عید مراسم های عزاداری اهل بیت (علیهم السلام) فعالیت در امور آموزشی فعالیت در امور ورزشی و فرهنگی و تربیتی فعالیت امور خیریه مراسم عقد جوانان

 

از جمله امکانات مسجد حضرت قائم عبارتند از:

حسینیه سالن اجلاس دفتر پایگاه مخصوص برادران و مخصوص خواهران بصورت جداگانه کتابخانه عمومی مسجد یک واحد منزل مسکونی برای خادم مسجد درمانگاه چهار واحد مغازه زیر زمین ( برای امور ورزشی) انبار

منبع : www.urmiatabligh.ir

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.